Pěstování lilií v květináčích

Návody

Joe Hoell (Tasmánie, Austrálie)

Existuje několik velmi dobrých důvodů, kvůli kterým je pěstování lilií v květináčích nebo kontejnerech žádoucí a v některých případech dokonce nezbytné. Pěstování v květináčích by nemělo být považováno za druhořadou možnost.

Jestliže vaše zahrada po dešti vypadá jako rýžové pole, bude lépe vyhovovat k pěstování řeřichy nebo japonských kosatců, ale ne lilií. Odvodnění takové zahrady je pak naprostou nezbytností, ale já bych se tímto směrem nevydal. Chtěl bych se ale zmínit o jedné věci. Vykopat ve špatně drenážované půdě jámu, vyplnit ji štěrkem, pískem nebo jiným pórovitým materiálem je daleko horší než jenom zbytečné. Vytvoříte tak jenom vodou plnící se jímku.

Vystavění vyvýšených záhonů není špatnou možností, ale poměrně nákladnou. Vím to z vlastních zkušeností. Záhony musí být dostatečně vyvýšené, aby cibule lilií byly za všech okolností nad úrovní vody.

Kromě nedostatečné drenáže půdy existují pro kontejnerovou kulturu ještě i další důvody: vaše zahrádka je příliš malá a vy přitom na ní chcete pěstovat i zeleninu. Na výstavách chcete lilie vystavovat v květináčích, chcete je využívat k jiným výstavkám a příležitostní výzdobě, chcete je pěstovat k drobnému prodeji a daly by se najít i další dobré důvody.

Výhoda lilií v květináčích se může projevit při vzdálených mezisekčních kříženích. Takové křížení vyžaduje při opylování teplotu až 35 °C. Lilie v květináči můžeme snadno přemístit do skleníku s žádanou teplotou potřebnou ke stresování lilií, aby pak akceptovaly pyl zcela nepříbuzných lilií.

Můžeme uvažovat i o přemisťování lilií během dne, ráno na slunce, odpoledne do stínu. Lilie v době kvetení můžeme dokonce využít i k výzdobě interiéru. Samozřejmě že kvetoucí lilie může být i vítaným dárkem!

Dokonce i začátečník může vypěstovat hned prvním rokem nádhernou lodyhu lilie, pokud byla její cibule před výsadbou uskladněna v chladu. Pěstování stejné cibule po 3−4 roky v tomtéž kontejneru s dobrými výsledky je už další záležitostí. Pro jednoroční pěstování nemusí být kontejner příliš velký, květináč o průměru 18−20 cm postačí pro 3 asiatky nebo 1 orientálku. Některé lilie, například L. nepalense, vyžadují květináč o průměru 30 cm, protože lodyha pod povrchem „bloudí“, než se vynoří ze země. Cibuli zasadíte přesně do středu kontejneru a stonek se vynoří ze země mimo kontejner, když se předtím prodral drenážním otvorem. Mně se to už stalo! Chcete-li lilii pěstovat 2−3 roky, musíte začít s větším kontejnerem. Uvědomte si, že cibule se při správném pěstování každým rokem dělí.

K pěstování v kontejnerech používám „hrnkovací“ substrát, ke kterému přidávám praný říční štěrk (ne písek, ten bychom neměli nikdy používat) a řádně jej promícháme. Někteří lidé dávají na dno střepy. To není naprosto nutné a někdy to nadělá víc škody než užitku. Naplníme kontejner do třetiny výšky, usadíme do něj cibuli (já sám předtím zkrátím kořeny na délku 6−8 cm) a pak ji přikryji substrátem  l,5−2 cm vysoko od okraje. Tento lehký substrát vyžaduje časté zalévání, ale lilie vyžadují dobré provzdušení půdy. Povrch substrátu posypu polévkovou lžíci organického hnojiva. Zálivkou se živiny dostanou ke kořenům. Smícháme-li hnojivo se směsí, dochází k jeho vyplavení dříve, než je mohou kořeny využít. Granule hnojiva zasypu z kosmetických důvodů centimetrovou vrstvou říčního štěrku. Bude-li stonek vyžadovat opěru, dejte si pozor, abyste kolíkem nepropíchli cibuli. Nejlepším místem bude okraj kontejneru. Nezapomeňte na jmenovku!

Pokud budete chtít pěstovat stejnou lilii v kontejneru i příštím rokem, bude to vyžadovat trochu práce navíc v době, když stonek a listy zežloutnou. Cibuli s kořenovým bálem vyjmeme z kontejneru, stonek s lodyžními kořeny odstraníme těsně nad cibulí a odebereme stonkové cibulky. Bazální kořeny můžete zkrátit, ale není to nezbytné. Na dno kontejneru dáme asi 5 cm čerstvého substrátu (můžete použít i o něco větší kontejner), usadíme cibuli a zasypeme substrátem na 1−2 cm od horního okraje. Přihnojování provádíme stejně jako v předchozím roce. Nejdůležitější je odstranění stonku a lodyžních kořenů každým rokem.

Ještě jedna věc, černé kontejnery se na slunci nadměrně zahřívají. Potom kontejner o průměr 25 cm umístíme do většího o průměru 30 cm, takže mezi nimi bude 2,5 cm vzduchová mezera.

K přihnojování lilií v kontejnerech používám jednou za dva týdny kapalná hnojiva, začínám je přihnojovat v říjnu (tj. u nás v dubnu), a když se objeví listy, pokračuji do kvetení. Používám ve vodě rozpustné hnojivo, které obsahuje 10 % dusíku, 4,4 % fosforu a 22,5 % draslíku. Draslík je velmi důležitý pro dobrý vývoj květů.

Zdroj: Liliář 2015/1, kam převzato ze SZO ČZS LILIUM Brno, zpravodaj Liliářské zprávy č. 2/2009, z QB NALS 2008 (1): 21-22 − přeložil ing. Jiří Černý

2 thoughts on “Pěstování lilií v květináčích

 1. Jak jsem četla, tak jsem špatný pěstitel lilií. Před rokem bylo příliš mnoho myší a já jsem zjistila na jaře, že mi skoro nic nevylezlo. To, že jsem na zimu zakryla chvojím tak, aby do cibulí nenapršelo, to jsem asi dělala správně. Totiž jiné roky jsem to tak dělala. Pod lilie jsem dala drenáž, zeminu jsem míchala i s trochou rašeliny a pískem. Písek byl asi také špatně, ale dařilo se. Když jsem ale o lilie přišla a rozhodně díky myším, začala jsem je pěstovat v květináčích. A tady u některých vidím problém. S květináčem jsem je uskladnila ve sklepě a brzy na jaře jsem je dala nejdříve do skleníku a po té, kdy se dalo a nemrzlo, dala ven. Jen jsem cibule nevyndala ze zeminy , neodstranila stvol atd. a lilie nebyly tak krásné a velké. Takže, po odkvětu už nemám hnojit? Cibule mám vyndat na podzim, odstřihnout stvol a opět zasadit ? A uložit do chladna/sklepa,garáže/ a už nezalít? Ošetřit proti nemocem, tomu rozumím. Já jen chci udržet velké zdravé cibule, které další rok opět krásně pokvetou. A co cibulky, které odstraním a jsou malé? Jak pěstovat ty a nebo vyhodit? Ráda bych získala informace a bylo by mé potěšení pěstovat krásné zdravé lilie. Jak jsem tomu rozuměla, když zůstanou cibulky s velkou cibulí, tak ta se rozpadne? To mi totiž také není jasné. Kdyby mě někdo oslovil a vysvětlil, kde dělám chybu, hodně by mi to potěšilo. Děkuji

  1. Paní Sochorcová,
   rod Lilium by se dal přirovnat k pozoruhodně košatému, opravdu členitě rozvětvenému stromu. Třeba podle zahradnického třídění se mluví o devíti skupinách či sekcích. Dalo by se říci, pokud jde o vhodnost podmínek pro pěstování, že co vyhovuje jedné skupině, druhou uvede v lepším případě do rozpaků. To předesílám proto, že z Vašeho dotazu není zřejmé, jaké lilie pěstujete, i když se dá předpokládat, že půjde o lilie zde nejrozšířenější. Přesto je tu jistá míra nejistoty, zda snaha poradit Vám, bude sedět na všechny lilie, které můžete pěstovat. Postřehy či nápovědy budou mít tedy v určitém slova smyslu obecný charakter.
   1/ Rozhodně to nevypadá, že byste byla špatný pěstitel lilií. Už třeba jen proto, že autor článku a jeho květináče mají adresu na Tasmánii.
   2/ Myši vypadají na obrázcích roztomile, ale jejich vynalézavost a urputnost vede liliáře k tomu, že prostor, tedy záhony, v nichž jsou cibule uloženy, obepínají pletivem, oko 1 až 2 cm. Na zimu je třeba pletivo položit na záhon i seshora. Až pak na jaře začnou lilie rašit, obvykle je třeba pletivo prostřihávat, aby lodyhám nebránilo v růstu.
   3/ Chvojí jako takové lilie v zimě neochrání. Vhodná je drenáž, aby přebytečná vláha odtekla, je-li to možné, skloněný záhon je vhodnější. Třeba orientálky, pokud je zkusíte nechat venku, potřebují nejen přikrýt záhon kvůli teplotě, ale i zajistit pevnou střížku proti v zimě nežádoucí vláze.
   4/ Přimíchat písek do substrátu je velmi vhodné (i když zase některé lilie by se podivovaly). V zásadě ale ano. Kombinace substrátu s pískem lépe hospodaří s vodou. Jsou lilie, kterým náramně svědčí uložit je přímo jen do písku. Většina zde běžně pěstovaných lilií přijímá vodu z tzv, stonkových kořenů. A když je spodek cibulí v písku, plísně a bakterie celkem nevědí co s tím, protože jsou zařízené na humus, ve kterém se jim daří. A ten je tedy vhodné dávat spíše na povrch záhonů, kde se vláhou postupně vstřebává.
   5/ Květináče a uložení na zimu. Váš postup na jaře přes skleník by neměl působit problém. Lodyhu je vhodnější ale na podzim, až zatáhne, odstřihnout. Už nehnojit. Resp. vhodný je pouze postřik síranu draselného v koncentrací 0,5%, a to na list, takže to chce v nějaké době po odkvětu, než lilie začne zatahovat. Se zálivkou v zimě, pokud máte lilie ve sklepě či podobně, jen opatrně. Jde jen o to, aby zemina nevyschla příliš. Přemokření v době vegetačního klidu je pro lilie obvykle devastační. A pokud jde o místo uskladnění a teplotu, není třeba se bát teplot kolem nuly, liliím to nevadí. Samotné květináče pak stojí za to zakopat na sezónu do země na zahradě. Protože není snadné v květináčích udržet správnou vlhkost – buďto je příliš velká nebo naopak nedostatečná. Ale možná je máte „hned u dveří“, tak to můžete uhlídat.
   6/ Pokud jde o přesazování, vhodnější doba je na podzim. Když se Vám urodí nějaká drobotina, třeba drobné stonkové cibulky, záleží na tom, jestli máte místo a chuť starat se o dorost, každopádně je vhodné je od velkých, mateřských cibulí oddělit. A to i za cenu, že pro ně nemáte prostor…
   7/Paní Sochorcová, to že se Vám dostává reakce s takových zpožděním neberte prosím jako standard. Jsou to momentální okolnosti, které k tomu vedly. Ať se Vám pěstování daří. Lilie jsou mimořádné, zaslouží si zájem.
   administrator

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.