Tajuplné martagony

Zkušenosti

Dr.Ieuan R. Evans. Spruce Grove, Alberta

Už to bude asi dvacet let, co pěstuji, šlechtím, rozmnožuji a pozoruji martagony. A každým rokem zjistím o této pozoruhodné skupině lilií něco nového.

Uvádím zde seznam toho, co jsem se sám a mnoho dalších pěstitelů o martagonech poučil, co funguje a co nefunguje a tak jsou tyto lilie považovány za tak fascinující a někdy frustrující.

1. Do skupiny martagonů patří všechna mezidruhová křížení Lilium martagon a jejich selekcí s L. hansoni, L. tsingtauense, L. mededeoloides a L. distichum. Kultivar ‚Redman‘ byl vytvořen s L. medeoloides a ‚Larissa‘ pravděpodobně obsahuje geny L. distichum.

2. Martagony jsou obecně velmi odolné vůči chladu a mohou prospívat od 2. klimatické zóny (dokonce snad i v 1. nejchladnější zóně) až po 6. a 7. zónu, v oblastech s velmi chladnými zimami a studenými jary.

3. Martagony se přirozeně množí třemi způsoby: semeny, dělením cibulí a cibulkami na oddělených šupinách po poškození cibulí hlodavci, hmyzem, kultivací a dokonce i houbovými chorobami, které zničí středy cibulí.

4. Martagony prospívají na plném slunci nebo jen v polostínu. Nejlepší je pro ně polostín až třetinové zastínění, přednostně v lokalitách obrácených k východu, dovolujících odpolední stín po druhé až čtvrté hodině. Jinými slovy, pokud se na vaší zahradě daří hostám (funkiím, bohyškám), bude se v podobných podmínkám dařit i martagonům.

5. Pokud se týče pH půdy, je jim dobře v půdě s pH 5 až 7,5, nejlepší se zdá pH 6-7.

6. Martagonům se daří ve všech typech půdy, od těžké jílovité až po lehkou písčitou půdu. Cibule martagonů ochotně podléhají hnilobám ve vodou prosycené bahnité půdě a trpí suchem se sesýcháním cibulí v písčité půdě na plném slunci. Takže nejlepší jsou pro ně dobře drenážované půdy s nastýlkou zahradním kompostem nebo rašelinou.

7. Pokud nemáte v úmyslu sbírat semena martagonů, odstraňujte co nejdříve po odkvětu vrcholky květenství, jakmile nejhořejší květy zvadnou. Docílíte tím větších přírůstků cibulí.

8. Máte-li v úmyslu semena sbírat, jak ze specifických křížení, tak z volného opylení, zavlažujte rostliny, dokud semena nedozrají. Sucho by způsobilo sesýchání cibulí a stresující podmínky pro rostliny při nasazování semen.

9. Semena můžete pěstovat klasickým způsobem mnoha vyzkoušenými způsoby, ale můžete je také jednoduše roztrousit mezi stromy a keře na vaší zahradě. Když se naučíte rozeznávat semenáče v jejich prvním roce života, můžete mít docela pěknou zábavu pozorovat jejich vývoj v přírodních podmínkách pod stromy a keři. Některé z těchto semenáčků rozkvetou třetím nebo čtvrtým rokem, zatímco některé k tomu budou potřebovat pět i více let.

10. Cibule martagonů jsou podobně rozmanité jako je tomu u barev a tvarů květů nebo u výšky stonků.  Některé cibule například u kultivarů ‚Mrs. R. O. Backhouse‘ nebo ‚Moonyeen‘ jsou vždy pohledné a čisté a snadno se přesazují. Mnohé jiné kultivary, přestože s elegantními stonky a květy, mají chatrně usazené a špatně vybarvené šupiny nebo nedostatečně vyvinuté kořeny, ale mohou to být i další nedostatky. Ty obecně patří k málo rozšiřovaným martagonům.

11.  Cibule martagonů, které poprvé vyryjeme na prodej nebo výměnu, můžeme omýt nebo opláchnout vodou, ale potom je musíme osušit v čistých sáčcích po nejméně několik dní, aby se náležitě „vypotily“, ztratily nadbytečnou vlhkost. Zdá se, že některé nedostatečně vysušené cibule zkolabují a podlehnou hnilobě.

12. Pokud budete chtít vaše martagony množit šupinováním, potom můžete odejmout vnější šupiny až do 50 % jejich celkové hmotnosti. Nahnědlé a pevné nevybarvené šupiny budou k vytváření cibulek docela vhodné. Bohužel pokud tyto cibule budou muset překročit hranice například z Kanady do USA, potom tyto pevné, ale špatně vybarvené šupiny musí celníci odebrat na inspekci. Jsou to zdravé šupiny, ale vypadají jako nemocné.

13. Jestli se chcete dovědět více a získat hlubší informace o martagonech, potom uvažujte o zapůjčení textu Geneho Foxe o martagonech.

14. Martagony mají některé charakteristické rysy a vlastnosti, kterými se odlišují od ostatních lilií:

a. Jsou mimořádně otužilé, určitě až do 2. klimatické zóny.

b. Hraboši a sysli nepožírají cibule martagonů. Oba tito škůdci mohou zcela zpustošit výsadbu asiatek.

c. Martagony mohou vynechat z neznámých příčin jednu nebo i dvě sezony svého růstu. Jestliže vyryjete takovou cibuli, která nevyrazila až po dva roky, zjistíte, že ztratila jednu třetinu až jednu polovinu své původní velikosti. Vnější šupiny se ztratí na výživu vnitřních šupin. Jestliže tyto vzdorovité cibule přesadíme, budou většinou dále růst a budou i normálně kvést prvním nebo druhým rokem.

d. Obecně můžeme nechat martagony růst v celých trsech po 10 až 15 roků, ale i více let. Jeden takový trs vytvořil až 50 cibulí květuschopné velikosti z jedné původní cibule (L. dalhansonii) vysázené před 10 lety. Asiatky přitom musíme přesazovat po 3 – 4 letech, abychom udrželi jejich vitální růst.

e. Občas se stává, že stonek martagonu v plném květu zkolabuje a padne, jakoby byl nemocný. Vyšetření hnědých poškození stonku neprokázalo žádné infekční organizmy. Vypadá to tak, jakoby se rostlina rozhodla nevytvořit v tomto roce žádná semena.

f. Zajímavá pozorování matagonů jsou taková, že když martagony rostou mezi stromy, keři, dalšími trvalkami a mezi různým plevelem, výsledné cibule jsou často větší a zdravější než které narůstají na exkluzivním záhonu.

g. Poslední poznámkou v této sekci je ta – a prosím, neberte to zcela bez výhrad – že martagony, určitě po začátku srpna, jsou rezistentní vůči herbicidu na bázi glyphosatu (Roundup). Koncem léta jsem postříkal podrost v mém lesíku, který se stával těžce zamořen divokým maliním a jiným plevelem. Bylo tam také několik martagonů a semenáčků bílých jedlí. Koncem srpna byly jedličky zdravé (byly v srpnu už odolné vůči tomuto herbicidu) a pak tam zůstalo ještě asi půl tuctu martagonu. Všechno ostatní bylo hnědé a mrtvé. Ověřoval jsem si martagony v dalším roce a provedl několik dalších experimentů na několika tuctech martagonů, jestli jsou vůči tomuto herbicidu rezistentní i během jejich raného růstu, anebo jenom koncem srpna.

15. Přeprava martagonů na výstavy po silnicích nebo letecky je poměrně snadná, pokud vyberete lodyhy To se na začátku otevírání jejich květů. To se ostatně týká i všech dalších druhů lilií.

16. Pamatujte, že při výsadbě cibulí martagonů byste měli do půdy zapravit i dost kompostu a rašeliny a ujistit se, že špičky cibulí jsou 8 – 12 cm pod povrchem půdy. Je to proto, že u martagonů a dalších typů lilií, jejichž vyživující kořeny v první řadě vycházejí z lodyhy nad cibulí. Kořeny vyrůstající z báze cibule sice také rostlinu vyživují, ale jejich primární úlohou je ukotvení cibule a celé rostliny v půdě. Cibule martagonů by se měly vysazovat do půdy nebo alespoň do květináče co nejdříve po jejich obdržení. Cibulím martagonů, na rozdíl od cibulí asiatek, se příliš nedaří při skladování.

V souhrnu vás martagony vždycky udržují v nejistotě, dokonce i když se domníváte, že máte všechno spočítáno. Například v tomto týdnu jsem kontroloval mé šupiny, které jsem uložil do kontejnerů s vlhkou rašelinou v září a říjnu a udržoval jsem je při teplotě 24 °C. Tento týden (12. ledna 2016) jsem je přemístil do studené garáže s teplotou 0 °C. Mnoho kultivarů, které vloni na šupinách ochotně vytvářely cibulky (‚Ceri Rees‘, ‚Pink Ozelot‘), v tomto roce podlehlo hnilobě, zatímco u kultivarů ‚Schockastern‘ a ‚Calmar Cloud‘ se vytvořilo spousty cibulek poprvé po několika letech neúspěšných pokusů. Nemám ani ponětí, proč se v některých letech cibulky tvoří a v některých netvoří. Je to jen další stránka tajuplnosti martagonů, které je činí tak zajímavými a vzrušujícími při jejich pěstování.

Martagon Mystique, NALS QB 2016,1:16-19.

   Přeložený text jsme získali díky laskavosti ing. Jiřího Černého.